Blog

Jak dzieci uczą się języków obcych?

8 września 2020 | Brak komentarzy
Autor: Royal School

Jak dzieci uczą się języków obcych?Jak dzieci uczą się języków obcych? Jak uczyć dzieci języka obcego? Kiedy najlepiej zacząć? Jak robić to w domu? Z jakich materiałów korzystać i jak motywować dziecko do nauki? Czy lekcje języka w przedszkolu/szkole wystarczą?

Często rodzice zastanawiają się jaki wiek dziecka jest najlepszy na rozpoczęcie nauki języka obcego.

Należy zacząć jak najwcześniej. Gdy dziecko jest małe, uczy się drugiego języka naturalnie, bez wysiłku. Maluch może uczyć się języka obcego już od urodzenia. Sytuacja jest podobna do tej, gdy przyswaja sobie język ojczysty – dziecko jeszcze nie mówi, jedynie słyszy i obserwuje. Okres od narodzin do siódmego roku życia to najlepszy czas na naukę języków obcych. Potwierdza to wiele badań naukowych. Dowodzą one, że ludzki mózg jest w tym czasie najlepiej przygotowany do tego procesu.

 

Rodzice obawiają się, że nauka języka obcego może mieć wpływ na opóźnienie nauki języka ojczystego.

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, to nauka drugiego języka obcego nie stanowi przeszkody w nauce języka ojczystego. Badania naukowe dowodzą również, że mózgi dzieci, które od wczesnego dzieciństwa uczą się dwóch języków, lepiej się rozwijają i łatwiej przyswajają nowe informacje.

 

 

Co sprawia, że dzieci tak skutecznie uczą się języka obcego?

  • Uczą się poprzez zabawę
  • Robą błędy i wcale się nimi nie przejmują
  • Nie obawiają się krytyki
  • Nieprzerwanie próbują i powtarzają
  • Nie rozmyślają o tym jak się uczyć – działają

 

Na początku zabawa jest najlepszym sposobem na pokazanie małemu dziecku języka obcego. Dziecko nie jest w stanie usiąść przy biurku i uczyć się słówek. Dziecko musi być otoczone językiem. Wybierajmy bajki, piosenki, kolorowe książki, zabawy ruchowe, gry planszowe w języku obcym. Poprzez zabawę oswajamy dziecko z brzmieniem języka obcego. Nie obciążamy dziecka trudnymi strukturami gramatycznymi, tylko w atrakcyjny sposób przekazujemy podstawowe słowa i proste zwroty.

 

Z nieco starszymi dziećmi możemy oglądać programy edukacyjne w języku obcym, zgodne z zainteresowaniami naszych dzieci. Ściągnąć aplikacje lub zajęcia online. Zachęcić do czatowania z kolegami w języku obcym.

 

 

Jak intensywnie uczyć się języka?

Wszystko zależy od motywacji dziecka. Zajęcia w przedszkolu czy szkole 1-2 razy w tygodniu powinny być uzupełnianie przez rodziców w domu, aby dziecko miało cały czas kontakt z językiem. Taka nauka daje najlepsze rezultaty. Oczywiście nie należy do niczego zmuszać. Dziecko nie może kojarzyć nauki języka obcego z przykrym obowiązkiem. Jako rodzice powinniśmy stworzyć przyjazną atmosferę do nauki – zachęcać i jak najczęściej chwalić.

 

 

Dzieciństwo to czas beztroskiej zabawy, wplatając w nią elementy języka angielskiego możemy sprawić, że nasze dzieci bez trudu zaczną posługiwać się drugim językiem. Nie zmuszajmy ich jednak do niczego i nie nakłaniajmy naszej pociechy do udziału w zabawie jeśli nie ma na to ochoty, to może je jedynie zniechęcić i sprawić, że będą one podchodziły do zajęć z niechęcią.

 

Jeśli podobał Ci się nasz wpis „Jak dzieci uczą się języków obcych?” to koniecznie zerknij na podobny – o tym, kiedy dzieci najchętniej uczą się 🙂 Zapraszamy Cię także na naszego Facebooka!

 

Autor: Aneta Smolarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Polecane

Zapisz się na kursi odbierz prezent
X

Zapisz się na kurs

X

Zapisz się na kurs
lub na bezpłatną lekcję pokazową

    captcha