Jak mierzyć postępy w nauce angielskiego?

16 lutego 2021 | Brak komentarzy

Jak mierzyć postępy w nauce angielskiego?Bardzo często zastanawiamy się jak daleko zaszliśmy w nauce języka. Ale jak mamy wiedzieć jak mierzyć postępy w nauce angielskiego?

Uczniowie, którzy zaczynają „od zera” potrafią się cieszyć każdym nowym słówkiem, nowym zdaniem, krótkim dialogiem lub tym, że zrozumieli co nauczyciel do nich mówi, a każda wypowiedź dłuższa niż jedno zdanie napawa ich dumą 😀

Najgorzej kiedy jesteśmy na poziomie średnim, coś już wiemy, coś mówimy ale chcemy lepiej, chcemy płynniej. Na poziomie średniozaawansowanym często odnosimy złudne wrażenie, że tkwimy w jednym punkcie. Przestajemy dostrzegać wyraźny postęp i po pewnym czasie odpuszczamy naukę, rezygnujemy z lekcji czy kursu, mówiąc sobie, że nie mamy umiejętności, aby przełamać barierę językową.

Prawda jest jednak taka, że to brak systematyczności zabija potencjał językowy, który drzemie w każdym z nas. Nauka języka obcego to 1️⃣0️⃣% talentu i 9️⃣0️⃣% ciężkiej pracy.
Oto kilka sposobów na to, aby sprawdzić jak mierzyć postępy w nauce języka:

1. Wyszukaj test, który będziesz robił systematycznie co kilka miesięcy. Najlepiej taki, który sam przelicza punkty. Najlepiej aby test był spójny z Twoim tokiem uczenia się. Jeśli stawiasz na naukę komunikacji to test czysto gramatyczny nie będzie w pełni odzwierciedlał Twojej wiedzy i odwrotnie.

1. Znajdź film/książkę anglojęzyczną na mniej więcej Twoim poziomie i oglądaj/czytaj ją co jakiś czas, najlepiej co kilka miesięcy. Sam zauważysz czy rozumiesz coraz więcej czy stoisz w miejscu.

1. Pisz to co już potrafisz np.

1 września 2020

Potrafię zapytać o drogę

Dogadam się w restauracji

Zapytam o cenę

Przedstawię się

Opowiem o sobie i swojej rodzinie

Potrafię zapytać o drogę

Dogadam się w restauracji

Zapytam o cenę

Przedstawię się

Opowiem o sobie i swojej rodzinie

Opiszę jak wyglądam

Zapytam o godzinę

Potrafię dogadać się w hotelu

Załatwię sprawy na lotnisku

Itd.

Pisząc sam zauważysz ile już potrafisz. Oczywiście pisząc możesz dodatkowo ćwiczyć frazy i zwroty.

4. Możesz co rok podchodzić do egzaminu państwowego np. TELC, egzaminy Cambridge itp., które dadzą Ci certyfikat potwierdzający kolejne poziomy znajomości języka.

5. Jeśli  chodzisz na zajęcia, skupiasz się na lekcji, a do tego jeszcze powtarzasz w domu …to spójrzmy prawdzie w oczy 😉 nie ma szans abyś nie robił postępów. Może nie są one tak szybkie jakbyś chciał ale są. Gwarantuję 😊

Wpadnij koniecznie na naszego Instagrama i poczytaj o tym jak uczyć się angielskiego całkowicie za darmo!