Blog

Zacznij od dlaczego!

23 września 2019 | Brak komentarzy
Autor: Royal Admin

Zacznij od dlaczego!

Zacznij od dlaczego! Dlaczego warto, a nawet trzeba zaczynać od DLACZEGO? 

Kiedy spotykamy się z Wami jeszcze przed rozpoczęciem kursu, zadajemy różne pytania, badamy poziom znajomści języka, pytamy jak długo się uczysz? na czym Ci zależy? Zawsze jednak przede wszystkim pytamy „jaki jest cel Twojej nauki? dlaczego chcesz sie uczyć języka?”. W odpowiedzi słyszymy najczęściej tą samą odpowiedź. W około 80-85 % przypadków po chwili ciszy pada odpowiedź… „tak dla siebie”. Dopytujemy nadal, „chcesz wyjechać?”, „może podróżujesz? chcesz zmienić pracę?” …”hmm, no tak ogólnie”…

 

Żyjemy bardzo szybko, codziennie podejmujemy mnóstwo decyzji, jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji. Trzeba wcześnie wstać, muszę ćwiczyć, muszę dobrze się odżywiać, muszę mieć dobrą pracę i super zarabiać, muszę znać język obcy, najlepiej dwa albo trzy, muszę być super mamą, żoną, mężem, ojcem, muszę czytać, muszę się szkolić… muszę nadążyć… nie mogę zostać w tyle… STOP!!! 

 

Gdzie biegniesz? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/łaś się DLACZEGO „musisz” robić te wszystkie rzeczy??? Bo wszyscy tak robią? Bo wypada? Trzeba? Gdzie w tym wszystkim radość, lekkość i sens. Niewiele osób jest w stanie jasno powiedzieć dlaczego robią to, co robią. Zatrzymaj się i zastanów przez chwilę dlaczego robisz to co robisz?? Dlaczego chcesz się uczyć języka obcego? 

 

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „a tak dla siebie” lub „tak ogólnie” to mamy smutną informację. Twoja motywacja spadnie tak szybko jak liście z drzew tej jesieni 😉 

 

Weź kartkę, a najlepiej swój ulubiony notatnik i odpowiedz sobie na pytanie „dlaczego tak naprawdę i z serca chcę się uczyć języka? jakie są moje intencje? jakie są moje cele?”

Oto kilka przykładowych powodów:
  • chcesz znać hiszpański w stopniu komunikatywnym aby za 10 lat kupić mieszkanie lub dom na La Palmie i się tam wyprowadzić?
  • może chcesz znać dobrze język, aby w ciągu dwóch lat zmienić pracę na lepiej płatną? I być kierownikiem sprzedaży w Toyocie, bo ta w której jesteś już Cię męczy?
  • a może chcesz znać biegle język aby już za rok studiować prawo w Londynie na University College?
  • być może jesteś samotny i chcesz się uczyć, aby miło spędzać czas w grupie z ludźmi, którzy podobnie jak Ty uczą się języków
  • a może masz niską samoocenę i chcesz się uczyć aby się dogadywać na wakacjach, poznawać nowych ludzi i dzięki temu zyskać większe pewność siebie
  • może Twoim marzeniem jest zwiedzać świat, pojechać do USA, Kanady i Japonii i dzięki komunikatywnej znajomości języka będziesz to robił bez barier?
  • a może  za 9 miesięcy chcesz zdać egzamin CAE  i starać się o awans i zarabiać dwa razy więcej 

 

Jakie jest Twoje dlaczego?

Jaka jest Twoja osobista, wewnętrzna motywacja dlaczego uczysz się właśnie tego, a nie innego języka? Koniecznie odpowiedz na to pytanie, zapisz i powieś w widocznym miejscu.

Twój umysł to wspaniałe narzędzie ale „troszkę” leniwe 😉 Z pewnością w czasie czytania tego tekstu podsyła Ci myśli w stylu „ale po co?”, „nie zapisuj, przecież to wiesz”, „zrób sobie to w głowie”, „później to zrobisz” lub „co to za głupoty” …  Twój umysł nie chce abyś się wysilał, dlatego tak ważne jest aby świadomie napisać na kartce dlaczego uczę się języka i powiesić ją sobie w widocznym miejscu  tak aby codziennie widzieć Twoje „dlaczego”. Podświadomie zakodujesz  informacje i zrealizujesz to co dla Ciebie ważne z większą łatwością. Dobra wiadomość – to nie dotyczy tylko języków obcych 🙂 

 

Na koniec odpowiedz sobie już tylko na pytania Jak? i Co? i gotowe!

 

 

Osobom, które chcą zgłębic temat polecamy książkę Zaczynaj od DLACZEGO (Simon Sinek).

 

PS Wiecie jakie jest nasze „dlaczego”? 

Uczymy języków obcych bo wierzymy, że każdy może sie ich nauczyć. Co więcej jesteśmy przkonani, że możemy się ich nauczyć z przyjemnością. 

 

Dlatego też wpadnij na naszego Instagrama po więcej motywacji bądź przeczytaj wpis o tym jak się uczyć języka 2x szybciej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Polecane

Zapisz się na kursi odbierz prezent
X

Zapisz się na kurs

X

Zapisz się na kurs
lub na bezpłatną lekcję pokazową

    captcha