Blokada językowa

12 października 2020 | 1 Komentarz

Blokada językowaBlokada językowa – jak ją raz, a skutecznie pokonać?

Strach przed mówieniem w języku obcym to bardzo powszechny problem. Na pewno nie raz znalazłeś się w sytuacji, kiedy rozumiesz cała rozmowę, próbujesz włączyć się w dyskusję, ale strach przed mówieniem cię paraliżuje. Nabierasz wody w usta. Stoisz z boku, uśmiechasz się tylko i podziewasz umiejętności językowe kolegów. Skąd bierze się ta blokada językowa?

Lęk przed wyśmianiem/niezrozumieniem

Blokada językowa zwykle bierze się z przekonania, że jeśli popełnimy błąd gramatyczny czy leksykalny w języku obcym, z pewnością zostaniemy wyśmiani. Lęk przed niezrozumieniem wpływa na psychiczne zablokowanie się względem rozmów w języku obcym. Wynika to z naszego perfekcjonizmu, który jest największym hamulcem w nauce języka. Chcemy być idealni w tym co robimy. Nie podejmujemy prób rozmowy, ponieważ uważamy, że mamy jeszcze za mały zasób słów, że nasz akcent jest jeszcze niewystarczająco dobry.

Dużo rozumiem, mniej umiem powiedzieć

Kolejnym powodem blokady językowej jest bierna znajomość języka obcego. Rozumienie ze słuchu, pisanie, czytanie ze zrozumieniem jest na wysokim poziomie, natomiast mówienie jest bardzo dużym wyzwaniem. Wynika to z błędu już na etapie edukacji w szkole – w szkołach robi się dużo ćwiczeń, prac domowych, testów, które mimo przekazywanej wiedzy i nauki pisania i czytania nie szlifują umiejętności mówienia.

Wstydzę się

Wstydzimy się mówić w języku obcym, ale również wypowiedzi w języku ojczystym przed większą ilością osób są dla nas problemem. Boimy się, że ktoś wyśmieje naszą wypowiedź, za bardzo porównujemy się do innych i nie chcemy wyjść na gorszych, albo po prostu nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni i wszelka konieczność wypowiedzenia się, nie tylko w języku obcym, wzbudza w nas ogromne emocje.

Blokada przed mówieniem, wynika często po prostu z niewłaściwego nastawienia i oczekiwań względem samego siebie. Wymagasz od siebie zbyt dużo na wczesnym etapie nauki. Jak więc pokonać blokadę językową?

Na początku wyznacz sobie realne cele i określ potrzeby. Skoncentruj się na tym, co dla ciebie jest najważniejsze? Czy musisz znać wszystkie tajniki zawiłej gramatyki, słownictwo branżowe, czy przygotowujesz się do egzaminów, czy po prostu potrzebujesz poznać język jedynie na poziomie komunikatywnym, a następnie zacznij działać.

– Czytaj książki i oglądaj filmy w języku obcym

– Znajdź partnera do konwersacji

– Mów sam do siebie

– Nagrywaj się