Blog

Nauka języka przez social media

19 grudnia 2021 | Brak komentarzy
Autor: Royal Admin

Nauka języka przez social media? Oczywiście, że tak! Korzystaj z FB, Instagrama czy TikToka do nauki języka 

Media społecznościowe w kontekście nauki to zazwyczaj „przeszkadzacze” Dzięki nim marnujemy czas, który moglibyśmy spędzić bardziej produktywnie. Jednak dobrze używane portale społecznościowe mogą stanowić fantastyczne narzędzie do nauki języków obcych. Przeczytaj wpis i dowiedz się, że nauka języka przez social media jest możliwa!

 

Jeśli nie możesz żyć bez Instagrama, Facebooka, Linkedina lub Tik Toka – wykorzystaj swoją obecność tam na podszkolenie nowych słówek. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na naukę języka właśnie z portali społecznościowych, w czasie świątecznym jak znalazł 😉 

Podstawowe zasady nauki języka w mediach społecznościowych

Bez względu na wybrane medium, istnieje sposób, by od razu opanować kilka nowych słówek w języku obcym – jest nim zmiana języka w ustawieniach. Nie polecamy jednak tego rozwiązania osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę, bo można się pogubić. Dotyczy to zwłaszcza języków opartych o inny alfabet, niż łaciński. Nagłe przestawienie się na cyrylicę, grekę albo hindi może znacznie utrudnić znalezienie ustawień i powrót do polskiego.

Drugą, dość popularną radą, jest zaczęcie śledzenia profili lub fanpagów z wybranego kraju. W zależności od portalu mogą to być ulubione marki, inspirujące nas gwiazdy, zwykli ludzie albo profile stworzone z myślą o nauce języków obcych.

Jak wykorzystać do nauki języka Facebooka?

Facebook wciąż dominuje wśród ulubionych portali społecznościowych, zapewnia też mnóstwo sposobów na to, by chłonąć język obcy przy okazji każdej wizyty na nim. Jeśli jesteś na nim aktywny – oto lista sposobów, które możesz wykorzystać:

 • polub fanpage, popularyzujące naukę danego języka, oferujące naukę jednego, nowego słówka dziennie, prowadzone przez znanych poliglotów. 
 • zapisz się do grup językowych: na tym portalu istnieje mnóstwo grup, poświęconych nauce wybranego języka. Możesz wybrać grupy według poziomu znajomości języka albo sposobu nauki, np. poprzez zabawne memy, piosenki, polecane książki itp. Grupy potrafią być motywujące, często pojawiają się w nich wyzwania, ciekawe dyskusje albo linki do inspirujących materiałów. Możesz także zapisać się do grup obcojęzycznych, poświęconych danemu hobby: grom planszowym, kulinariom, obróbce video albo komiksom Marvela,
 • poszukaj kogoś do pary: Facebook to także świetnie miejsce do poszukania sobie towarzysza konwersacji. Może być to zarówno znajomy, jak i osoba spoza tego kręgu. Ogłoszenie możesz dać na własnym profilu lub w odpowiedniej grupie, ewentualnie możesz także przejrzeć cudze propozycje i wybrać jakąś dla siebie. Rozmowy mogą być prowadzone za pomocą fejsbukowego messengera albo na żywo, przy kawie. Wszystko zależy od ciebie,
 • skrzyknij znajomych – nie przepadasz za kontaktem z obcymi, natomiast masz świetną paczkę przyjaciół, która też się uczy tego samego języka? Możecie stworzyć sobie grupę prywatną, na której będzie rządzić tylko jedna zasada – postujecie wyłącznie w wybranym języku. 

Nauka języka z Instagramem

Choć Instagram kojarzy się głównie z oglądaniem pięknych zdjęć, także może stanowić platformę do nauki języka obcego. Oto kilka sposobów na to, jak go wykorzystać:

 • sprawdzaj hasztagi – nauczyłeś się nowego słówka? Sprawdź, jakie pojawiają się pod nim posty. Pozwoli ci to utrwalić słówko i skojarzenia z nim związane, możesz to także wykorzystać do postowania własnych zdjęć z takimi hasztagami,
 • komentuj cudze zdjęcia w języku obcym – jeśli śledzisz zagranicznych instagramerów, nie bój się komentować ich postów. Możesz zacząć od banalnych stwierdzeń i komplementów. Dzięki temu nauczysz się wyrażać w języku obcym swoją opinię. 
 • oglądaj zagraniczne InstaStories – słuchanie native speakerów pozwala oswoić się z “prawdziwym” językiem mówionym i jego wszystkimi zaletami i wadami: mową potoczną, szybkim mówieniem, ale też modnymi, popularnymi zwrotami,
 • czytaj cudze komentarze – chcesz pisać jak native speaker? Ucz się od nich, obserwując komentarze użytkowników danego języka. 

Linkedin – nie tylko do pracy, ale także do nauki

Linkedin dla wielu osób jest miejscem, gdzie można zaprezentować swój dorobek zawodowy. Jednak portal ten ma także wiele aspektów społecznych, które nie tylko można wykorzystać do autopromocji, ale także nauki:

 • obserwuj zagranicznych mistrzów ze swojej branży – wielu specjalistów prowadzi bardzo aktywnie swoje profile, regularnie publikując artykuły, ciekawostki, wywiady itp. Czytaj, oglądaj i dyskutuj – to fantastyczny sposób na poszerzanie słownictwa branżowego,
 • stwórz swoją wizytówkę w obcym języku – Linkedin pozwala na stworzenie kilku wersji swojego wirtualnego cv. Jeśli znasz jakiś język w stopniu co najmniej B2 – warto udowodnić to, dodając wersję w tym języku,
 • poznawaj ludzi ze swojej branży – Linkedin pozwala także na budowanie sieci kontaktów. Możesz zaprosić do znajomych osoby z zagranicy, wysyłając im odpowiednią wiadomość. Takie relacje mogą przerodzić się nawet w stałą współpracę.

TikTok – nie masz czasu i ochoty na grupy, czytanie dłuższych tekstów, oglądanie dłuższych filmików… lubbisz się śmiać? zajrzyj na TikToka, jest tam mnóstwo kont, gdzie w którtkich, kilkunastosekundowych filmikach ludzie prezentują słówka, gramatykę… Często te filmiki są śmiesze, zaskakujące, ciekawe, a to tylko wspomaga zapamiętywanie. Może zajrzysz na nasz Royalowy TikTok 😉 

Zobacz, że języka można uczyć się absolutnie wszędzie 🙂 Wpadnij także na nasz wpis o nauce języka za darmo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Polecane

Zapisz się na kursi odbierz prezent
X

Zapisz się na kurs

X

Zapisz się na kurs
lub na bezpłatną lekcję pokazową

  captcha