Blog

Najczęstsze błędy w nauce języka obcego

29 grudnia 2021 | Brak komentarzy
Autor: Royal Admin

Czy zastanawiasz się czasem jakie są najczęstsze błędy w nauce języka obcego?

W tym wpisie dowiesz się właśnie jakie są najczęstsze błędy w nauce języka obcego? Jakich błędów nie popełniać? Już podpowiadamy!

Nauka kolejnego języka obcego niejednokrotnie stanowi dla nas wyzwanie. Motywacje mamy różne – wymogi w pracy, którym musimy sprostać, wyjazd za granicę, czy chęć błyskawicznego odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Albo po prostu zwykłą potrzebę rozwinięcia swoich kompetencji lingwistycznych. Kiedy przychodzą do nas nowi uczniowie, najczęstszymi zdaniami które słyszymy są „chcę w krótkim czasie mówić idealnie”, „nigdy się nie uczyłem tego języka, ale w rok chcę dojść do poziomu C1”. Bardzo nas raduje pozytywne nastawienie oraz „chęć działania”. Jednak dobrze jest, aby pamiętać, że błędy i pomyłki są ważne- wbrew pozorom potrafią one gruntować naszą wiedzę. Dużo zależy także od naszych doświadczeń w nauce oraz sposobu w jakim zwykliśmy zdobywać informacje. Często zupełnie nieświadomie jesteśmy nauczeni „złego uczenia się” i sabotujemy przy tym swoje szanse na owocną naukę.

 

☺ Lęk przed popełnianiem błędów

            Wielu uczniów przychodząc do nas jest przestraszonych wizją popełnienia błędu, to w konwersacji, czy podczas ćwiczeń gramatycznych. Lęk ten może mieć swoje podstawy w szkołach do których chodziliśmy – kiedy to każda pomyłka zakreślana była czerwonym długopisem oraz dopisaną w rogu kartki oceną. Należy pamiętać o tym, że błędy są ważne i potrzebne! Pokazują nie tylko co musimy jeszcze doszlifować – a ile już potrafimy! Kiedy na 10 zadań zrobimy dwa źle – pamiętajmy, że przecież 8 wyszło dobrze. A przecież jak tylko popracujemy nasz wynik wyniesie 100%. Błędy są tylko małymi kamykami na prostej ścieżce do idealnego opanowania języka obcego. A jak jest ich za dużo – musimy sami je sobie zdjąć!

 

☺ Brak konkretnego celu

            Stawianie sobie celów jest bardzo ważne. Łatwo jest powiedzieć – chcę wejść na Kilimandżaro, ale jakie to ma przełożenie w rzeczywistości kiedy nigdy nie zdobyliśmy nawet Góry św. Anny? Zamiast mówić sobie, że przez wakacje nauczymy się idealnie wszystkich czasów: postawmy sobie za cel codziennie poćwiczyć po 30 minut mówienie. Sam zobaczysz, że takie postanowienia bardziej nas motywują. Dlaczego? Stają się bardziej realne i nie wymagają od nas wiele. Efekty za to są widoczne – co jest tylko naszą zasługą.

 

☺ Zakuwanie na pamięć

            Wszyscy kojarzymy ten schemat – kartkówka z angielskiego, dział „DOM”. Siedzimy nad książką dwa popołudnia bezwiednie powtarzając zapisane w kolumnach słówka powiązane z tematem. W końcu idziemy na klasówkę i wraz z oddaniem pracy zapominamy połowy. Metoda zakuć-zdać-zapomnieć, jest dobra tylko w momencie jak nam na czymś nie zależy. Dysponujemy dwoma rodzajami pamięci – krótkoterminową oraz długoterminową. Jeśli chcemy by to czego się uczymy zostało w naszej „głowie” na dłużej najlepiej uczmy się słówek w pełnych zdaniach. Dzięki metodzie „na skojarzenia” zapamiętamy więcej i na pewno z lepszym skutkiem. Dobrym sposobem na naukę użytecznych fraz są produkcje telewizyjne w oryginalnym języku. Z naszej strony możemy polecić kultowy serial FRIENDS. Oswajamy się przez to z żywym językiem i slangiem – dzięki czemu rozmowa z native speakerem będzie mniej problematyczna.

 

Zaczynając naukę języka obcego zacznijmy od opracowania własnego planu uczenia oraz określenia celów, które chcemy osiągnąć. Zadbajmy o powtórki już opanowanego materiału, nie opuszczajmy nauki gramatyki i czerpmy satysfakcję z poszerzania horyzontów. Granice naszego świata są granicami naszego języka. Im więcej czasu poświęcisz na naukę języków, tym szybciej dojdziesz do wniosku, że nie ma na świecie miejsca, którego barierą byłby dla ciebie „trudność językowa”. Mamy nadzieję, że wymienione wcześniej rozwiązania podniosą poziom waszej satysfakcji w lingwistycznej podróży, a wszelkie obawy odeszły w zapomnienie. To my jesteśmy kowalami naszego losu – zadbajmy by był on jak najprzyjemniejszy.

 

To tylko 3 błędy, które skutecznie niszczą Twoją naukę języka obcego. Jeśli chcesz poznać ich jeszcze więcej oraz sposoby na ich wyeliminowanie  to koniecznie przyjdź 11 stycznia 2022 roku na nasz bezpłatny webinar „Najczęstsze błędy w nauce języka”! Zapraszamy Cię też serdecznie do wpisu o mitach językowych oraz na naszego Instagrama!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Polecane

Zapisz się na kursi odbierz prezent
X

Zapisz się na kurs

X

Zapisz się na kurs
lub na bezpłatną lekcję pokazową

    captcha