Blog

Jak utrzymać motywację do nauki języków

23 października 2020 | Brak komentarzy
Autor: Royal School

Jak utrzymać motywację do nauki językówJak utrzymać motywację do nauki języków obcych?

 

Dlaczego dla niektórych opanowanie języka obcego to nic trudnego, podczas gdy dla innych to nieosiągalny wyczyn? Ci pierwsi po prostu wiedzą, jak się motywować do systematycznej nauki.

Jeżeli należysz to tej drugiej grupy osób, które mają „słomiany zapał”, zapraszamy do poniższego artykułu.

Poniżej przedstawimy kilka kroków, które pomogą ci budować i utrzymać motywację do nauki języków na wysokim poziomie.

  1. Dlaczego chcesz się uczyć języka obcego? Określ swój główny cel

Przede wszystkim na początku odpowiedz sobie na kluczowe pytanie – po co ci znajomość języka obcego? Chcesz zdać maturę, awansować, zmienić pracę na lepszą, podróżować, poznawać nowych ludzi.

Następnie zastanów się, jaki poziom chcesz osiągnąć. Ustal sobie realny cel. Czy znasz koncepcję formułowania celów S.M.A.R.T. ? Wykorzystaj ją do zdefiniowania celu nauki:

  • S – specific (skonkretyzowany) : np. przygotujesz się do egzaminu FCE
  • M – measurable (mierzalny): co tydzień będziesz robić testy sprawdzające
  • A – achievable (osiągalny): realistyczny byś wierzył w jego osiągnięcie
  • R – relevant (istotny): jest ważny, żeby dostać awans w pracy
  • T – time-bound (określony w czasie): przeznaczasz na to 6 miesięcy

 

  1. Nagradzaj się i nie porównuj się do innych

Jeżeli porównywanie się do lepszych wzbudza w topie pozytywną motywację do nauki – rób to! Ale nie porównuj swojej znajomości języka i umiejętności mówienia do native speakera, kiedy ty dopiero zaczynasz naukę. Nie porównuj się również do osób, które nie znają żadnego języka. Myślenie typu – inni nie znają języka to ja też nie muszę, na pewno nie zmotywuje cię do pracy.

Dodatkowo wymyśl sposób, aby nagradzać się za efekty systematycznej pracy. Musi to być nagroda, która sprawi ci przyjemność, np. kino, wyjście ze znajomymi, SPA.

  1. Pomyśl o negatywnych konsekwencjach

Spisz sobie negatywne konsekwencje jakie wynikają z braku znajomości języków obcych. Jak brak znajomości języka wpłynie na twoje życie prywatne czy zawodowe. Niezdane egzaminy, brak awansu bądź utrata pracy, wstyd podczas rozmów z zagranicznymi znajomymi. Taka lista konsekwencji, na pewno uświadomi ci jak ważna w dzisiejszym świecie jest znajomość chociaż jednego języka obcego.

Zaczynając naukę, pamiętaj jednak aby nie uczyć się ze strachu i przymusu. Nauka musi sprawiać ci przyjemność i dawać satysfakcję.

 

  1. Jak zorganizujesz pracę i czas na naukę języka

Organizacja pracy i czasu to kluczowy element w nauce języka. Ustal konkretny plan działania.

– będziesz uczył się sam w domy; w szkole językowej; czy może zapiszesz się na indywidualne konsultacje z native speakerem

– kiedy i o jakiej porze będziesz uczyć się języka

Wyrób w sobie nawyk do nauki, np. codziennie przy porannej kawie powtarzaj słówka albo podczas podróży do pracy samochodem włączaj e-booka w języku obcym. Ustal sobie konkretny czas, który będzie zarezerwowany tylko na naukę.

– na jakich materiałach będziesz pracować

Pamiętaj aby systematycznie sprawdzać efekty swojej pracy.

 

  1. Polub naukę

Nauka języka obcego nie musi wyglądać jak w liceum. Jeżeli nie lubisz bazować tylko na jednej książce, wykonywać ćwiczeń, wkuwać pojedynczych słówek na pamięć i uczyć się gramatyki, nie rób tego. Znajdź inny sposób nauki, który będzie dla ciebie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Oglądaj filmy i seriale po angielsku, czytaj książki (mogą to być nawet książki dla dzieci, ponieważ są napisane bardziej przystępnym językiem), polub strony językowe na Facebooku, słuchaj wywiadów na YouTube z ulubionymi aktorami. Sposobów jest wiele, musisz znaleźć ten odpowiedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Polecane

Zapisz się na kursi odbierz prezent
X

Zapisz się na kurs

X

Zapisz się na kurs
lub na bezpłatną lekcję pokazową

    captcha