Blog

Jak uczyć się angielskiego za 0 zł?

7 listopada 2020 | 1 Komentarz
Autor: Royal School

Wszędzie mówi się o tym, jak dobrze jest znać języki obce. Przydają się nam one w pracy, na wakacjach za granicą czy chociażby szukając czegoś w sieci. Tylko co zrobić, gdy bardzo byśmy chcieli nauczyć się w końcu tego angielskiego, i nawet mamy na to trochę czasu, ale dzieciom trzeba kupić buty, auto potrzebuje wizyty u mechanika, a ciebie akurat zaczyna boleć ząb? Na dobry kurs językowy już nie starczy. Ale nie martw się, nie zostawię cię samego z tą zagwozdką. Poznaj sposoby na to, jak się uczyć angielskiego za 0 złotych!

 

  1. Wpisz frazę w wyszukiwarkę.

 

Żyjemy w czasach, w których Internet jest rzeczą już tak podstawową jak dostęp do czystej wody czy prąd w domu. Skoro w zasięgu naszej ręki mamy tak głębokie, a wręcz nieograniczone źródło wiedzy, to grzech z niego nie korzystać. A sposobów jak uczyć się języka przez sieć jest mnóstwo! Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę nauka angielskiego i zostajemy zasypani milionami stron, które chętnie nam w tym pomogą. Znajdziemy na nich wszystko: gramatykę, słówka, ćwiczenia, sposoby nauki (https://www.gettinenglish.com, https://www.ang.pl ). Na https://pl.forvo.com/ możesz posłuchać wymowy native speakerów, na https://lang-8.com/  wstawisz swój tekst i niedługo po tym jakiś Anglik poprawi ci w nim błędy. Słowników jest tyle, że głowie się nie mieści! Ze swojej strony polecam https://www.diki.pl/, https://dictionary.reverso.net/  czy https://pl.pons.com/ . Ponadto mnóstwo osób, często filologów i nauczycieli, zakłada swoje blogi, na których dzielą się radami odnośnie nauki języka oraz tłumaczą związane z tym zagadnienia.

 

  1. Listy zwrotów i zdań

 

Jeśli niekoniecznie zależy nam na płynnej komunikacji po angielsku, ale jedziemy na wakacje do ciepłych krajów i wolelibyśmy nie mieć problemu z zabukowaniem hotelu czy zamówieniem obiadu w restauracji, to wystarczy wyszukać tematycznej listy słów, zwrotów i gotowych zdań. Nie musi się to tyczyć tylko wakacji, oczywiście. Jeżeli znasz już trochę język, ale potrzebujesz wyspecjalizować się w jakiejś konkretnej dziedzinie słownictwa, tematyczna lista też jest dla ciebie. Często zawierają one również przykładowe zdania, obrazki wspomagające naukę, a nawet proste ćwiczenia, żebyś mógł sprawdzić ile zapamiętałeś i jak dobrze zrozumiałeś dane frazy. Ponadto, po Internecie krążą zestawienia tysiąca najbardziej popularnych i podstawowych słów w danym języku. Zatem jeśli nie zależy ci na jakimś konkretnym tematycznym dziale, możesz po prostu uczyć się właśnie ich.

  1. Telewizja i podcasty.

 

Oprócz YouTuba, angielski możesz przyswajać także z programów telewizyjnych lub słuchając podcastów np. na Spotify. Znajdziemy tam te dedykowane właśnie osobom uczącym się, jak i po prostu materiały nagrywane w obcym języku. O ile nie każdy znajdzie u siebie angielski kanał w telewizji, o tyle na Spotify nie będzie z tym problemu. Plus jest to program z darmową wersją i możemy słuchać sobie różnych rzeczy jadąc do pracy czy na spacerze z psem, więc nie musimy poświęcać specjalnie na niego jakiegoś czasu.

 

  1. Aplikacje na telefon.

 

Użytkownicy smartfonów, teraz oprócz przeglądania memów czy pisania na Messengerze, możecie skorzystać ze swoich urządzeń do rozwoju umiejętności językowych! Wystarczy wejść w sklep i pobrać jedną z apek dedykowanych nauce języków. Jeśli można je ściągnąć za darmo, to zazwyczaj mają opcję wykupienia treści premium, które na pewno będą trochę ciekawsze czy bogatsze od tych ze zwykłego pakietu, ale nie ma takiej konieczności. Za darmo też możecie się z nich czegoś nauczyć 😉

 

  1. Wymiana umiejętności.

 

Może nie umiesz zbyt dobrze posługiwać się językiem obcym, ale bez problemu ugotujesz nawet najbardziej skomplikowane danie? To również może ci pomóc w nauce angielskiego! Zapytaj swojego przyjaciela czy nie moglibyście się wymienić umiejętnościami. On ci zapewni możliwość oglądania filmów bez lektora czy napisów, a ty jemu koniec żywienia się wyłącznie półgotowymi produktami. Nie dość, że oboje zyskacie nowe umiejętności, to jeszcze spędzicie razem dużo czasu w kreatywny sposób. Jeśli jednak nie masz nikogo w twoim otoczeniu, kto byłby chętny na taki układ, istnieją strony internetowe, na których masz możliwość wymiany wiedzy z obcymi ludźmi z całego świata. Możecie chociażby  nawzajem uczyć się swoich rodzimych języków. Dzięki temu nie tylko nauczysz się angielskiego, ale zrobisz to z native speakerem, a możliwe, że nawet zyskasz nowego przyjaciela.

 

 

 

 

  1. Użyj YouTube’a.

 

Tutaj, podobnie jak w wyszukiwarce, wystarczy wpisać hasło. Na YouTubie znajdziemy niezliczoną ilość filmików po angielsku– od tych całkiem podstawowych po bardziej zaawansowane. Co więcej, jeśli myślimy o nauce niekoniecznie angielskiego, również śmiało możemy tam szukać innych propozycji. Oprócz samych kursów, mamy też dostęp do filmów o tak naprawdę każdej tematyce, a co w tym najlepsze, są one robione przez rodzimych użytkowników języka. Zatem jeśli pasjonujesz się akwarystyką czy grami komputerowymi, możesz oglądać materiały wstawiane przez obcokrajowców. YouTube ma nawet opcję generowania napisów, dzięki czemu, jeśli uważasz, że mógłbyś mieć problem ze zrozumieniem ze słuchu tego, co mówią do ciebie z komputera, możesz wspomóc się wyświetlanym na bieżąco tekstem. Czasami ta opcja niestety trochę nawala, ale coraz więcej twórców w swoich filmach umieszcza dla osób niesłyszących napisy, z których my, uczący się języka, możemy śmiało skorzystać.

 

 

Jak widzisz, Internet oprócz filmików z śmiesznymi kotami, daje nam również możliwość nauki nowych rzeczy, np. właśnie języków obcych. Wystarczy wpisać hasło, zrobić mały odsiew, wybrać to, co uważamy za najlepsze, trochę silnej woli i voilà – I speak English!

Jedna odpowiedź na Jak uczyć się angielskiego za 0 zł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

Polecane

Zapisz się na kursi odbierz prezent
X

Zapisz się na kurs

X

Zapisz się na kurs
lub na bezpłatną lekcję pokazową

    captcha