Nauka języka dzięki serialom

23 października 2020 | Brak komentarzy

Nauka języka dzięki serialomNauka języka dzięki serialom? To się tak da? Jak nauczyć się lepiej języka obcego?

Między innymi oglądając seriale w oryginale. Są one źródłem słów używanych na co dzień, których nie nauczymy się w szkole, żartów sytuacyjnych i poprawnej wymowy. Ale od jakich zacząć? Wybrać wersję z napisami czy bez? Jaki serial będzie najlepszy dla osób początkujących?

Przygotowaliśmy dla was listę seriali, które na pewno pomogą wam w nauce języka angielskiego.

Oglądając seriale, nie zrażajcie się tym, że nie rozumiecie wszystkich słów. Albo nie są one potrzebne, żeby wiedzieć o co chodzi i nie musisz ich znać, domyślisz się ich z kontekstu albo po prostu sprawdzasz ich znaczenie i zapamiętujesz. Najważniejsze to dostosować poziom oglądanego serialu do swoich umiejętności. Kiedy rozpoczynasz naukę oglądaj programy z oryginalnymi napisami. Możesz je wyłączyć, kiedy przejdziesz na wyższy poziom.

Swoją przygodę z językiem angielskim można zacząć od programów dla dzieci.
  • Sesame Street (Ulica Sezamkowa) – nie jest to program typowo edukacyjny, natomiast jest on skierowany dla dzieci, dlatego dialogi są proste, a postacie mówią wolno, więc można wykorzystać go do nauki języka.
  • Peppa Pig (Świnka Peppa) – tą bajkę zna chyba każdy rodzic i dziecko 😊 mimo, że jest skierowana do najmłodszych, osoby początkujące śmiało mogą się uczyć na jej podstawie języka angielskiego.
  • Postman Pat (Listonosz Pat) – Podobnie jak „Świnka Peppa”, „Listonosz Pat” to pozycja obowiązkowa dla małych amatorów języka angielskiego, ale nie tylko! Osoba dorosła, która dopiero zaczyna naukę, może poznać z tego serialu wiele przydatnych słów i osłuchiwać się z językiem.
Dla osób na poziomie średniozaawansowanym polecamy seriale familijne.
  • Full House (Pełna chata) – amerykański, telewizyjny serial komediowy popularny w latach 80 90-tych i jego kontynuacja Fuller House (Pełniejsza chata)

Seriale te warte są zainteresowania pod względem językowym. Dialogi wypowiadane są dosyć wolno i wyraźnie, dlatego nauka języka będzie dużo łatwiejsza.

Kolejne programy dedykowane dla całych rodzin to stare seriale animowane.
  • The Flintstones (Flinstonowie)
  • Scooby Doo
  • The Jetsons (Jetsonowie)

Tutaj również dialogi wypowiadane są stosunkowo wolno. Łatwiej ci będzie zrozumieć te seriale, ze względu na dużo przerw pomiędzy dialogami lub powtarzane sekwencje. Nie ma tu szybkich dialogów, jak w dzisiejszych serialach animowanych.

Jeżeli masz dzieci, to oglądanie powyższych programów jest bardzo fajną formą wspólnego spędzania czasu. Zarówno ty – jako dorosły jak i twoje dziecko, uczycie się języka, a przy okazji spędzacie wspólnie czas.

Kolejną grupą programów do nauki języka, jaką dla was przygotowaliśmy, są seriale z lat 90-tych. Seriale te posiadają ciekawą fabułę i wiele niespodziewanych zwrotów akcji. Język, którego używają bohaterowie, jest zrozumiały i łatwy do przyswojenia, a więc są to bardzo dobre seriale do nauki angielskiego na każdym poziomie zaawansowania.

• Sex and the City (Seks w wielkim mieście)
  • That 70s Show (Różowe lata 70.)
  • Desperate Housewives (Gotowe na wszystko)
  • Friends (Przyjaciele)

I pamiętajcie o ważnej zasadzie – powinniśmy oglądać filmy i seriale legalnie. Z jakich źródeł ściągnąć powyższe programy? Mamy bardzo dużo możliwości – możecie znaleźć je na oficjalnej stronie, YouTube, Netflix lub po prostu zakupić dany serial na płycie.

Podobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to koniecznie wpadnij na ten o nauce języka za darmo, ale także na naszego Instagrama!